SARS -CoVID 19

Co o něm víme. CoVid portál klikněte zde.


Jak postupovat : klik zde

Proč: cílem vakcinace proti COVID19 je prevence onemocnění touto infekcí, prevence reinfekce, dlouhodobý protektivní účinek a účinnost pro případné další vlny pandemie.

V současnosti nás i celosvětově ohrožují 4 mutace coronaviru, které se k nám šíří  z :   Indie, JAR, Brazílie, Turecka.

  

Koronavirové onemocnění (COVID-19) je infekční virové onemocnění způsobené nově objeveným koronavirem. 

Příznaky a diagnostika 

onemocnění dělíme na 3 fáze: 

1. fáze: virová: horečka, únava, suchý kašel, ansomnie, alterace rozslišných chutí, myalgie, artralgie, bolesti v krku, průjem.
lab: lymfopenie, trombocytóza, vyšší INR, yšší CRPvyšší IL-6, vyšší LDK, vyšší D dimery


2. fáze: plicní- dušnost, hypoxie na rtg akcentace bronchovaskulární kresby, opacity mléčného skla, atypická pneumonie, konsolidace parenchymu.


3. fáze- SARS ( Severe Acute Respiratory Syndrom):- embolizace- DIC- vaskulitida- septický šok- metabolická acidóza- komplikace se infekce- CMP( tato fáze je spojena s zvýšenou mortalitou)
RF: věk, kardiometabolický syndrom, respirační infekce, malignity, nízká hladina vitaminu DNejlepší způsob, jak se bránit a zpomalit přenos, je být dobře informován o viru COVID-19, nemoci, kterou způsobuje, a o tom, jak se šíří. 

Chraňte sebe a ostatní před infekcí mytím rukou + dezinfekcí rukou na bázi alkoholu a nedotýkejte se obličeje. Noste nejlépe respirátory ffp2. Máte-li potíže izolujte se.

Virus COVID-19 se šíří primárně kapkami slin nebo výtokem z nosu, když infikovaná osoba kašle nebo kýchá, je důležité, abyste si procvičovali také respirační  hygienu. Nesahejte zbytečně např. na kliky, nepodávejte si ruce..

Klinickými studiemi "first-in-human" , které byly provedeny v 11/2020 v Anglii je v léčbě příznaků nejlépe hodnocený: Paracetamol 3x denně 1,0 g, při výraznějších potížích 1,0 g po 6 hodinách, vitamin C 1-3,0g  denně dle stavu a následně 3x denně 500 mg, Zinek svými antibakteriálními účinky 1-3 tbl denně, Vitamin D z počátku v zimním období až 10.000 j. denně týden, pak 1000 j. denně, hodně pít minimálně 1,5 denně, ( zázvorový čaj), dostatek spánku. Odpočívat.

Diagnostika:  PCR, rychlotesty.

PCR test je ukazatelem Vaší infekčnosti nikoliv zdravotního stavu. Vy sami přitom nemusíte být nemocní, pouze to signalizuje, že jste bezpříznakoví a Váš imunitní systém pracuje perfektně a umí se bránit infekci.

Je zde však velké riziko nákazy druhých.

Tito bezpříznakoví lidé jsou přenašeči virové COVID infekce. Myslete  prosím na tuto možnost.  Zde je " zakopaný pes" rychlého nekontrolovatelného šíření infekce.

Jediná definitivní léčba je  vytvoření protilátek proti Covidu 19 a tím je vakcinace. Defacto jsou nyní dva druhy vakcín: genová, mRNA, obalená lipidovými nanočásticemi  a   rekombinantní, vektorová .